czwartek, 26 stycznia 2012

Dlaczego warto bawić się ze swoim psem przynajmniej 15 minut dziennie?

Warto spędzać wspólny czas z psem na zabawie, gdyż:

-  jest to czynność nacechowana pozytywnymi emocjami. Zabawa ze szczeniakiem to przyjemny sposób nauki życia, wykształca zdolności radzenia sobie z wyzwaniami, z jakimi przyjdzie mu zmierzyć się w dorosłym życiu.
- elementy rozrywkowe są dla psa rodzajem wypełnionej luki, jaka powstaje w wyniku nie wykorzystywania  jego instynktów zachowawczych (każda rasa psa ma inne). W dzisiejszych czasach dokonuje się wyboru konkretnej rasy głównie pod względem wyglądu. Pies pełni rolę w naszym domu jako towarzysz. Dlatego tak ważne jest to, aby skierować konkretne instynkty psa na inne tory. Dzięki temu można zapobiec wystąpienia złych zachowań, zanim się pojawią.*
- zabawa pozwala odstresować się również samemu właścicielowi. Jest to świetny sposób na to, aby nie przenosić negatywnych emocji z życia osobistego na swojego pupila. Pamiętajmy, że pies wyczuwa, jaki mamy nastrój. Jeśli jesteśmy czymś zdenerwowani, pies również taki się staje.
- zabawa jest pomocnym elementem przy przyzwyczajaniu psa do nowych rzeczy, miejsc, obcych zwierząt lub ludzi.*
- wspólne bawienie się z psem jest także narzędziem do budowania pozytywnych relacji.

- podczas zabawy skupiamy naszą uwagę na czworonogu, który lubi być w centrum zainteresowania swojego pana. Gdy nie mamy czasu, aby poświęcić pupilowi kilku chwil w ciągu dnia, to wcześniej czy później, zacznie rozrabiać. W takiej sytuacji właściciel najczęściej krzyczy na psa i tłumaczy mu, co źle zrobił. Nie dość, że nie przynosi to zamierzonego efektu, to pies dostaje to co chciał, czyli zwrócenie na siebie uwagi! Tak tworzy się błędne koło.
- brak doznawanych dobrych emocji może mieć negatywne konsekwencje w przyszłości. Taki pies może uciekać do obcych psów, ludzi, niszczyć ogród, rzeczy osobiste właścicieli, może być strachliwy oraz wykazujący natręctwa na jakimś punkcie. Właściciel nie znając pozytywnej komunikacji ze swoim czworonogiem, pchany negatywnymi emocjami i chęcią odreagowania za zdemolowanie rzeczy, najczęściej używa siły i przemocy. Skutkiem tego jest bojaźń przed własnym panem, a czasami nawet agresywne zachowania.

- zabawa może być jednym z wielu elementów pomocnych przy wyeliminowaniu wyżej wymienionych niewłaściwych zachowań u psa. Nie wchodząc na drogę konfrontacji możemy oduczyć pupila nadmiernego szczekania, wycia, skakania na innych ludzi, ciągnięcia na smyczy.*
- wspólna zabawa jest najprzyjemniejszą i najprostsza formą szkolenia, którą możemy wykorzystywać na co dzień. Dzięki niej nauczymy psa pilnowania się nas podczas spaceru, przychodzenia na zawołanie, aportowania, puszczania przedmiotu.*
zobacz więcej zdjęć ze szkolenia podczas zabawy

Zabawa wpływa pozytywnie na budowanie dobrych relacji między psem a człowiekiem. Dzięki temu pupil sprawia mniej problemów behawioralnych, jego potrzeby związane z instynktem zachowawczym (np.łowczym) są spełniane, jest bardziej posłuszny i szczęśliwy. Opłaca się poświęcić przynajmniej piętnaście minut dziennie na wspólna zabawę z psem!

*Na zajęciach, podczas szkolenia uczę odpowiednio dobranej do psa formy zabawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz