czwartek, 24 października 2013

Spacer - potrzeba psa, za którą powinieneś mu podziękować! :)

Myślę, że większość z nas, psiarzy, gdyby nie pupil, a raczej jego silna potrzeba "spacerowania", nie wychodziłaby z domu dalej niż do sklepu, samochodu czy na przystanek, aby dojechać do pracy czy w inne konkretne miejsce. :)
Urk Matador
Osobiście na pewno nie chodziłabym sama do lasu, na łąkę czy nad stawy.
Myślę sobie teraz "Ile pięknych widoków nie zobaczyłyby moje oczy, gdyby nie te sierściuchy!?" Nasz kraj, Polska, ma przecież mnóstwo przepięknych miejsc, nawet w zatłoczonych miastach i ich obrzeżach.

Przykładem mogą być: Park Szczytnicki z Pergolą, Las Osobowicki, tereny nad Odrą, piękny park przy Pałacu Sybilli w Szczodrem czy też zalesione tereny przy Domaszczynie. Dzięki pupilom częściej przebywamy w pięknych miejscach na łonie natury.
Marko
Dzięki nim chodzę w te czy inne miejsca, do których najprawdopodobniej nigdy nie zawędrują osoby spędzające cały swój wolny czas przy komputerze :) Przykładem może być mój kochany Mąż Jakub :* mam nadzieję, że wybaczy mi tę wstawkę :P
Prawda jest taka, że gdyby nie moje namolne prośby i obietnica, że zabierzemy ze sobą na przechadzkę jego ulubieńca, Witka, nie zobaczyłby kilku pięknych miejsc w naszej okolicy :)
Pies jest motywacją do wyjścia z domu, nie tylko dla nas, ale i dla naszych najbliższych! :)

Wito Matador
Pragnę przypomnieć w ramach dygresji, że spacer z psem oraz inne obowiązki właściciela czworonoga nie dla wszystkich mają pozytywne walory. Dlatego nie wolno kupować psa na prezent jako niespodziankę, czy też powierzać pełną opiekę nad czworonogiem dziecku, wierząc, że będzie się odpowiedzialnie, codziennie nim zajmować. Taka decyzja najprawdopodobniej skończy się po jakimś czasie nieco inną - czyli oddaniem psa, np. do schroniska.
Kupujemy psy z rodowodem lub adoptujemy dla SIEBIE! :) Biorąc przy tym pełną odpowiedzialność za psiaka.

Zalet spacerowania jest znacznie więcej. Czasami zdarza się, że pomimo zaplanowania krótkiej przechadzki, przeradza się ona w długą. Powodem jest ciekawski psi nos i jego silna potrzeba eksplorowania terenu :) Można narzekać na brak czasu, ale warto pamiętać, że każda godzina spacerowania to ok. 120kcal mniej. Niby mało, ale zawsze coś :p Dodatkowo podczas każdej aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, które nazywane są hormonami szczęścia :) Dzięki czworonogom mamy na co dzień więcej ruchu, a także lepszy humor, niż gdyby ich w naszym życiu nie było.

Szerpa
Wracając do tematu spaceru bez psa, z jednej strony osobiście bałabym się sama przebywać we wcześniej wymienienionych miejscach, a z drugiej strony czułabym się "dziwnie". Co innego, gdy się biegnie, czyli uprawa tzw. jogging. Ale spacer samemu... to nie dla mnie.
Gucio
Gdy idę wolnym krokiem z pupilem po lesie, on spełnia rolę mojego kompana. W jego towarzystwie mogę w ciszy przemyśleć wiele spraw. Z koleżanką to by się na pewno nie udało :p

Marcinek, Ela i Bona.
Co wcale nie znaczy, że wspólne spacerowanie z drugą osobą jest czymś złym. Wręcz przeciwnie. Mamy potrzebę zarówno przebywania w samotności, jaki i potrzebę rozmowy z drugim człowiekiem. Moim zdaniem wszelkie pogaduszki i ploteczki ze znajomą należą do najprzyjemniejszych, gdy wspólnie spaceruje się po parku lub lesie. Potem można razem usiąść w domu i napić się kawy z pysznym ciachem do kompletu :)
Spacer z psem może mieć funkcję społeczną :)


Można znaleźć jesze wiele innych zalet wychodzenia na dwór z psem. Na pewno jedną z nich jest możliwość zawierania nowych znajomości. Pupil może być świetnym pretekstem do rozpoczęcia wspólnej rozmowy :) 


Drogi Właścicielu psa bądź więc wdzięczny pupilowi za to, że dzięki obowiązkowym spacerom:
- zawędrujesz do wielu pięknych miejsc, do których najprawdopodobniej nie poszedłbyś sam,
- będziesz mieć dodatkową porcję aktywności fizycznej, która ma wpływ na Twoje zdrowie,
- zmotywuje Twoich najbliższych do wyjścia z domu na przechadzkę,
- poprawia Ci się humor poprzez wydzielanie endorfin,
- możesz w końcu pobyć sam ze swoimi myślami,
- spotkać się na łonie natury z przyjaciółmi,
- poznać nowych ludzi :)

Życzymy miłego spacerowania z psem :)
Małgorzata Zawadzka & Psiaki

2 komentarze:

  1. Popieram, a nawet zgadzam się z przedmówcą:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pałac Sybilli polecam szczególnie:)
    A Bona to bardzo fotogeniczny pies:)

    OdpowiedzUsuń